STEAM 2023

„STEAM – rozwijam siebie i świat" hasło zerówkowiczów gimnazjum F.Ruszczyca w Rudominie

Metodologia STEAM to system nauczania oparty na aktywnym uczeniu się i innowacyjnych metodach empirycznych, mający zastosowanie we wszystkich grupach wiekowych. Skuteczność edukacji STEAM jest szczególnie wysoka, gdy rozpoczyna się ją już w wieku przedszkolnym i kontynuuje na etapie rozwoju szkolnego,rozwijając umiejętności , które w dorosłym życiu staną się niezbędne.
Edukacja STEAM odbywa się w sposób ciągły – zarówno w ramach spontanicznych, jak i specjalnie organizowanych zajęciach, takich jak doświadczenia lub pobudzanie wszystkich zmysłów dziecka (wzrok, węch, słuch, dotyk oraz smak).

Jest to badanie kształtów, rozmiarów, materiałów, kolorów - tworząc nowe, mieszając je i rozpuszczając. To także wiedza o rzeczach recyklingowych ,rozbijając je, konstruując, rekonstruując, projektując i rozwiązując pojawiające się problemy, naprzykład to budowanie zamków ze śniegu lub kartonów, a także stwarzanie niby „sklepów” lub „serwisów samochodowych”poznając profesje. To są zabawy w przelewanie płynów lub innych substancji, mieszając je i obserwując.

Integrując metodę STEAM w codzienne nauczanie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w gimnazjum F. Ruszczyca w Rudominie, my w naturalny sposób rozwijamy zdolności i umiejętności wychowanków, pobudzając radość i satysfakcję z poznawania.

Często powstaje pytanie, dlaczego metodologia STEAM? Odpowiedź dzisiaj jest łatwa, bo to jeden z najnowocześniejszych sposobów edukacji, integrujący nauki przyrodnicze, technologię, sztukę i matematykę, łączący te dyscypliny ze światem rzeczywistym, kształtujący umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów.

Można nawet odważnie powiedzieć,że taki sposób edukacji jest motywujący i atrakcyjny dla każdego ,oczywiście uwzględniając indywidualny rozwój i osiągnięcia dzieci. Przyzwyczajeni byliśmy do nauczania szablonowego,czyli malowanie pędzelkiem,kolorowanie ołówkiem, wyklejanie papierem. Teraz malujemy dotykiem rozciągając farby paluszkami w woreczkach jednorazowych, kolorujemy buraczkiem i kapustą, lub wyklejamy suszonymi ziołami i kwiatami tworząc dzieła przestrzenne, pachnące łąką, liczymy wykorzystując kasztany i makaron, doświadczamy tworząc wulkany z sody i octu. Gdybym była dzieckiem też chciałabym się uczyć za pośrednictwem metodologii STEAM.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Starszy nauczyciel nauczania przedszkolnego Grażyna Wejksznia