STEAM mokymai Vilniaus Universiteto Gamtos mokslų centre 22-11-09

Š. m. lapkričio 9 d. Vilniaus r. Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos IIGc klasės mokiniai su biologijos vyr. mokytoja Teresa Dulko dalyvavo netradicinėje edukacinėje veikloje „Bakterijų virusai bei jų pritaikymo galimybės“. STEAM užsiėmimas, finansuojamas iš projekto „Kokybės krepšelis“ lėšų, vyko Vilniaus Universiteto Gamtos mokslų centre. Mikrobiologijos laboratorijoje veiklą organizavo VU GMC doktorantė Monika Šimoliūnienė.

Užsiėmimo metu jaunieji tyrinėtojai gilino savo žinias apie virusus bei ieškojo atsakymo, ar virusai gali tapti žmogaus draugais. Jei gamtoje yra „gerosios“ bakterijos, gal gali būti ir „gerieji“ virusai? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ne. Juk jie visi yra parazitai, kurie pasidaugina kenkdami mūsų ląstelėms, sukelia įvairias ligas.

Paskaitos metu dešimtokai sužinojo, kad gamtoje yra bakteriofagai arba bakterijų virusai, kurie gali pasitarnauti žmogui, kovojant su patogeninėmis bakterijomis. Mokiniai išgirdo daug įdomios bei naudingos informacijos apie bakteriofagų taikymą medicinoje, maisto ir veterinarijos pramonėje, augalininkystėje bei ekologijoje.

Edukacijos metu įgytas žinias dešimtokai įtvirtino atlikdami praktinį darbą, kuriuo metu pasinėrė į bakteriofagų pasaulį. Naudojantis tinkamu pipetmanu, mokėsi tiksliai paimti reikiamą skysčio tūrį, išmoko atlikti serijinius skiedimus ir tinkamai praskiesti fagų suspiensiją, sumaišyti ją su bakterijų kultūra bei užsiauginti ant Pietrio lėkštelės.

Dėkojame GMC darbuotojams už suteiktą galimybę padirbėti kartu laboratorijoje, susipažinti su laboratorine įranga, darbo specifika ir mokslininkų kasdienybe. Mokiniai pagilino ne tik biologines žinias, bet ir lavino bendradarbiavimo įgūdžius. Tikimės, kad įgyta patirtis ateityje padės dešimtokams renkantis studijų kryptis.

Teresa Dulko, biologijos vyresnioji mokytoja