STEAM mokymai 22-10-18

Spalio 18 d. Vilniaus r. Rudaminos F. Ruščico gimnazijos šeštų klasių moksleiviai turėjo galimybę apsilankyti Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC). Išvyką organizavo ir mokinius lydėjo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Honorata Romanovska.

Praktinis Steam užsiėmimas, kurį vedė Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto lektorė, botanikė Audronė Meldžiukienė, vyko mokomojoje laboratorijoje. Mokiniai dalyvavo interaktyviose paskaitose: „Augalų žiedų įvairovės pasaulyje“, „Žiedas ir žiedynai“, „Vaisiai ir sėklos“.

Šeštokai susipažino su mokslininkų darbu, pasimokė naudotis stereoskopiniais mikroskopais, nagrinėjo ir tyrinėjo daugelio augalų žiedo dalis: taurėlapius, vainiklapius, kuokelius, piesteles, žiedadulkes. Išsiaiškino, kodėl augalui svarbus yra žiedas bei kodėl augalų pasaulyje tokia didelė žiedų ir spalvų įvairovė. Sužinojo, kas augalus apdulkina, kokie yra apdulkintojai agentai (vabalai, drugiai, bitės ir kiti vabzdžiai, kolibriai, šikšnosparniai, žmogus, vėjas, vanduo).

Mokiniai taip pat susipažino su augalų žiedynų tipais, įsidėmėjo, kodėl augalams yra naudinga telktis į žiedynus. Išsiaiškinę augalo žiedo svarbą, kurio tikslas subrandinti vaisius su sėklomis, tyrinėjo įvairius vaisius: obuoliukus, erškėtvaisius, klevų sparnavaisius, baltosios meškytės uogas, gysločio atsidarančias dėžutes, ožekšnio dėžutes su sėklomis. Moksleiviams buvo paaiškinti vaisių įvairovės skirstymai, grupavimai pagal kilmę, susidarymą ir platinimą bei šiuolaikiniai vaisių pavadinimai. Vėliau šeštokai stebėjo eksperimentą su tuščiosios avižos vaisiumi, kaip sudrėkinus akuoto pagalba įgrežiama į dirvą pati sėkla. Užsiėmimo pabaigoje dalyviams buvo išdalinti įvairių sėklų pavyzdžiai, kuriuos apžiūrėjo naudodami mikroskopus. Taip mokiniai galėjo nustatyti, kokiu būdu tos sėklos yra platinamos: vėjo, žmogaus ar gyvūno pagalba.

Po praktinio užsiėmimo buvo pravesta ekskursija po VU Herbariumo ekspoziciją ir pratęsta pažintis su augalų pasauliu. Mokiniai pamatė istorinius eksponatus, XVIII a. pab. augalų žiedų modelius, apžiūrėjo mokomąsias priemones - pieštus plakatus, specialiame skystyje fiksuotus augalus ir vaisius. Išgirdo apie augalų herbarizavimą, t.y. augalų rinkimą, džiovinimą ir mokslinį augalų apipavidalinimą. Susidomėję išklausė VU Herbariumo, kuris vienas seniausių Rytų Europoje, trumpą istoriją, išgirdo VU Botanikos sodo kūrimo istoriją Lietuvoje bei sužinojo apie botanikos mokslo pradininkus ir žymius mokslininkus.

Pasibaigus užsiėmimams, mokiniams buvo aprodytas visas pastatas, norintieji galėjo pamatyti kaip darbuojasi studentai, o labiausiai visus pradžiugino apsilankymas ramybės (tylos) V aukšte, kuris įsikūręs ant pastato stogo su augalų salelėmis.

Gimnazijos šeštokai iš išvykos, kuriai lėšos skiriamos iš projekto „Kokybės krepšelis“, sugrįžo namo su naujais įspūdžiais ir gera nuotaika.

Lietuvių k. vyresnioji mokytoja Barbara Buinovska