Uczniowie gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca realizują Erasmus plus projekt
„Back in time with an old photo” w Izmirze, Turcji.

30 maja 2022r. rozpoczęliśmy swoją przygodę w mieście partnerskim Izmir w Turcji. W słoneczny i upalny poranek odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia wizyty. Zostaliśmy przywitani przez panią dyrektor i całą społeczność szkoły. Podczas powitalnego koncertu mogliśmy usłyszeć tradycyjne tureckie piosenki, zobaczyć przepiękne różnobarwne stroje oraz podziwiać tradycyjne tańce tureckie. Kolejnym punktem programu tego dnia była wycieczka po szkole, podczas której zajrzeliśmy do pracowni matematyki, plastyki muzyki oraz języka angielskiego. Następnie uczniowie przedstawili prezentacje związane z rękodziełem typowym dla każdego kraju partnerskiego. Przygotowaliśmy również stoisko, na którym znalazły się wyroby ludowe z naszego regionu. Po tradycyjnym tureckim obiedzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach, na których mieli okazje ozdobienia worków w motywy typowe dla Turcji.

31 maja 2022r. Udaliśmy się do najstarszej prehistorycznej osady ludzkiej na obszarze miasta partnerskiego Izmir. Mieliśmy niezwykłą okazję zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie ludzi 8,5 tys. lat temu. Pan przewodnik polecił nam na chwilkę zamknąć oczy i wyobrazić sobie osadę otoczoną dziką przyrodą, poczuć wiatr wiejący znad rzeki i zobaczyć ludzi, którzy wiedli spokojne życie tak inne od naszego, a jednocześnie bardzo podobne, gdyż już wtedy ludzie szukali bliskości innej osoby tworząc niewielkie społeczności. To było niesamowite przeżycie przenieść się do tak odległej przeszłości. Kolejnym punktem programu była wycieczka do miejscowości Nazarköy, które słynie z wyrobów ze szkła. W miejscu, gdzie lokalni rzemieślnicy tworzą przepiękne ozdoby, usłyszeliśmy historię związaną z okiem Sułtana. Jest to symbol mający niezwykłą moc ochrony przed złem i zajmuje szczególne miejsce w kulturze Tureckiej. Po ujmującej lekcji historii udaliśmy się nad jezioro Sranda, gdzie zjedliśmy obiad i podziwialiśmy przyrodę z tarasu nad błękitną wodą. Po lunchu zawitaliśmy do Szkoły Sztuk Pięknych. Tam zorganizowano specjalnie dla nas krótki koncert, a także warsztaty tworzenia obrazów techniką Ebru- tradycyjną turecką sztuką zdobienia papieru poprzez przenoszenie na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie. To było niezwykłe doświadczenie. To był dzień pełen wrażeń.

1 czerwca Dzień Dziecka spędziliśmy na wycieczce do Sanktuarium Maryi Dziewicy oraz starożytnego miasta Efez. Pierwszym przystankiem był dom Maryi Dziewicy. Jest to miejsce szczególne dla wyznawców chrześcijaństwa. Zawitaliśmy do domu, do którego przybył Św. Jan wraz z Maryją po śmierci Jezusa i w którym Matka Boża spędziła ostatnie lata życia. Spróbowaliśmy wody ze świętego źródełka, a na ścianie życzeń umieściliśmy karteczki z naszymi intencjami i z nadzieją, że pewnego dnia zostaną wysłuchane. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w starożytnym mieście Efez. Pani przewodnik opowiedziała nam o tym, jak dużą rolę w historii Turcji odegrało to miasto. Uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć pokaz walk Gladiatorów oraz zobaczyć ułaskawienie przegranego zawodnika przez cesarza Rzymu. Ostatnim punktem podróży było zwiedzanie wsi Sirince, która słynie z wyrobów skórzanych oraz z produkcji wina. To był niezwykły dzień, który zostanie w naszej pamięci na długo.

Czwarty, ostatni, dzień naszej wizyty w Turcji, spędziliśmy zwiedzając najważniejsze zabytki miasta Izmir. Nauczyciele i uczniowie tureckiej szkoły zaprosili nas na wycieczkę z anglojęzycznym przewodnikiem, który pokazał nam jeden z najważniejszym placów - Kanok Ataturk Square. W centralnej części placu znajduje się Wieża zegarowa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Izmiru. Obok podziwialiśmy zabytkowy meczet i przepiękny pałac. Jako że Izmir to miasto kwitnące z handlu, nie mogliśmy pominąć wizyty na Grand Bazaar. Stragany pełne wyrobów rzemieślniczych, skórzanych, różnorodnych tekstylii, biżuterii - aż oczy się rozbierały od wszelkiego dobra. Wszędzie słychać było głośne zachwalanie towarów i targowanie się licznie przybyłych kupujących. Lokalni rzemieślnicy przygotowali dla nas warsztaty, na których uchylili rąbka tajemnicy opowiadając proces tworzenia swoich wyrobów tekstylnych i porcelanowych. Pożegnalny obiad zjedliśmy na terenie bazaru, w zabytkowej karczmie L’Agora, na który przybyła również pani dyrektor szkoły tureckiej. Po swojej mowie pożegnalnej uroczyście wręczyła uczniom i nauczycielom certyfikaty uczestnictwa w wizycie, a my wszyscy dziękowaliśmy serdecznie za miłe przyjęcie i za niezapomniane chwile spędzony w uroczym Izmirze. Pełni pozytywnych wrażeń i bogaci w nowe doświadczenia wracamy na Litwę, jednocześnie z utęsknieniem wyczekujemy kolejnych spotkań w ramach naszego projektu Erasmus plus.

Joana Lachowicz