Realizacja międzynarodowego projektu plastycznego
"Szlakiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Wileńszczyźnie”

Od kilku lat trwa współpraca między naszym Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca a Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku.

Po latach pandemii udało się kontynuować projekty: grupa z Włocławka przybyła na Litwę, aby realizować plastyczny plener w ramach projektu „Szlakiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Wileńszczyźnie”.

Dnia 23 maja zwiedziliśmy miejsca związane z życiem, działalnością, walką Marszałka i Jego rodziny. Odwiedziliśmy Zułów, Powiewiórkę, Bezdany,Piekieliszki w celu zapoznania się z miejscami na dalsze realizowanie projektu. Były to nie tylko zdjęcia, ale też i początek pleneru, którego kontynuacja nastąpiła już dn. 24 maja wspólnie z uczniami oraz nauczycielami naszego gimnazjum. Dwa kolejne dni: zwiedzanie Wilna ukochanego miasta Marszałka i, oczywiście, plener w mieście. W piątek 27 maja podsumowanie projektu. Dzięki współpracy dyrektorów wymienionych placówek Piotrowi Umińskiemu i Żanecie Jankowskiej, oraz nauczycielom Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku i gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie odbyły się wspaniałe warsztaty plastyczne . Uroczyście otwarto wystawę plastyczną, którą uświetnił występ chóru ,,Jaskółeczka”pod kierownictwem nauczycielki muzyki Aliny Bałkuwienie.

Wystawa, którą możemy podziwiać na drugim piętrze (w lewym skrzydle, przy sekretariacie), jest świadectwem zamiłowania młodzieży do sztuki oraz patriotyzmu, dążenia ku poznawaniu historii swej Ojczyzny.

naucz. metodyk jęz.polskiego – Helena Strela