Woda jako obiekt działań projektowych Erasmus +

erasmus

Jedną z metod wspomagających naukę jest metoda projektu. Pozwala na szerokie zastosowanie i doskonalenie różnorodnych kompetencji, łączy w sobie pracę indywidualną i zespołową, rozwija wyobraźnię. Sprawia, że uczenie się jest ciekawe i bardziej różnorodne. Daje możliwość zapoznać się z rówieśnikami z innych krajów. Projekt pt. Importance of water in cultural, historical and social aspects in people`s lives połączył młodzież z Litwy, Polski,Włoch, Grecji oraz Czech. Spotkanie miało miejsce w Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie w dniach 2-7 maja. Koordynatorem jest nauczycielka języka angielskiego Joanna Lachowicz. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na rolę wody w życiu człowieka. Woda towarzyszy ludzkości od zawsze. Z jednej strony jest traktowana jako życiodajne źródło, z drugiej jako żywioł. Z punktu kulturowego jest bardzo ważna, dlatego działania projektowe odnoszą do różnych aspektów wody w życiu człowieka. Uczniowie mieli za zadanie dowiedzieć się o wierzeniach i tradycjach związanych z woda, zgromadzić podania i legendy swoich regionów odnoszące się do zbiorników wodnych, w miarę możliwości odwiedzić te miejsca, sporządzić fotorelację.

3 maja odbyło się zapoznanie się z naszą szkołą. Gości przywitaliśmy koncertem. Wystąpiły zespoły Hałas, Kropelki, Rudomianka i szkolny chór Jaskółeczka. Podczas spotkania obecny był wójt gminy Rudomino Józef Szatkiewicz. Następnie uczniowie zwiedzili szkolne muzeum. Kolejnym działaniem było przedstawienie prezentacji każdego z zespołów, uczniowie pokazywali wyniki swojej pracy. Prezentacje nawiązywały do wagi wody w życiu człowieka, miejsc związanych z akwenami wodnymi, podań, legend, mitów.

4 maja wybraliśmy się do Muzeum Syrokomli w Borejkowszczyźnie na zajęcia integracyjne z języka angielskiego, rosyjskiego oraz technologii, które poprowadziły: J. Lachowicz nauczycielka j. angielskiego, I. Leśniewska nauczycielka technologii, K. Krepsztul nauczycielka j. rosyjskiego. Były to zajęcia rejonowe w ramach dzielenia się doświadczeniami, na których obecni też byli nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum Ryto w Rudominie oraz z Gimnazjum w Pogirach. Uczniowie też mieli lekcje kaligrafii, którą poprowadziła Anna Taukin. Za zadanie mieli napisać przysłowia i powiedzenia o wodzie. Następnie ćwiczyli technikę malowania koszulek, wykonali na nich logo projektu. Uczestnicy projektu z gościnną wizytą wybrali się też do sąsiedniego Gimnazjum Ryto, gdzie odbyły się gry i zabawy, które poprowadziły nauczycielki z muzyki, technologii i j. angielskiego. Kolejny punkt tego dnia to wycieczka na starówkę Wilna i Zarzecze oraz poznawanie legend i twórczości literackiej o Wilii i Wilence.

5 maja w Trokach odbył się plener malarski i urządzono w szkole wystawę prac uczniowskich. 6 maja na zakończenie i podsumowanie działalności projektowej znów udaliśmy się do Dworku Syrokomli w Borejkowszczyźnie. Odbyły się tym razem zajęcia z wykonywania ozdób ze słomy. Nastąpiło też podsumowanie, wręczenie certyfikatów, następnie wspólne biesiadowanie przy ognisku. Nie zabrakło też wody, bo trafiliśmy pod deszcz, jednak nie zepsuł on na m dobrej zabawy i po projekcie pozostały miłe wspomnienia. Nieważne w jakim zakątku świata przebywamy, woda wszędzie stanowi kulturowy symbol i wiąże się z nią wiele obrzędów, tradycji i legend, wiele z nich przetrwało do dziś. Tak więc woda jest nie tylko najbardziej rozpowszechnionym a zarazem jednym z najważniejszych związków chemicznych na naszej `planecie, ale też ważnym symbolem kulturowym, który inspiruje do różnego rodzaju twórczości.

Ilona Herman