Vilniaus rajono Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos mokiniai ir mokytojai kartu su Telšių rajono Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos bendruomene dalyvavo respublikiniame kultūros projekte ,,Gyvename kartu šalyje, kurios vardas yra Lietuva“. Projektą rėmė Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Projektinės veiklos trukmė nuo 2016 m. gruodžio mėn. iki 2017 m. gruodžio mėn. Įgyvendinant projektą buvo siekiama susipažinti su Žemaitijos ir Vilnijos krašto istorija, kultūra ir tradicijomis, mokytis vykdyti bendras veiklas su kitų tautybių bendruomenėmis, puoselėti Tėvynės meilės, atsakomybės už savo tautą ir valstybę, tautinės savigarbos jausmą, stiprinti gimnazijų kultūrą.

Gimnazijų bendradarbiavimas vyko keliais etapais. 2016 m. gruodžio 16 d. vyko vaizdo konferencija, kurioje buvo aptariamos numatomos projekto veiklos. Abiejų gimnazijų mokiniai pristatė savo kraštą, mokymo įstaigas, gimnazijų globėjus, mokinių savivaldos bei bendruomenių veiklą.

2017 m. balandžio 13-14 d. Rudaminos F. Ruščico gimnazija sulaukė svečių iš Žemaitijos: atvyko Varnių M. Valančiaus gimnazijos direktorė Irena Peleckienė, gausus mokinių ir mokytojų būrys. Varniškiai buvo supažindinti su gimnazija, lankėsi muziejuje, bibliotekoje, valgykloje, galėjo apžiūrėti kabinetus. Vėliau svečiai buvo pakviesti į konferencijų salę, kur prie puodelio arbatos vyko šiltas abiejų gimnazijų bendruomenių bendravimas. Šeimininkai parengė muzikinę – literatūrinę programą, pristatė Vilnijos krašto lankytinas vietas, papasakojo apie Rudaminą. Abiejų gimnazijų mokinių prezidentės papasakojo apie mokinių savivaldos veiklas, atsakė į susitikimo dalyviams kilusius klausimus. Žemaičiai sudainavo savo gimnazijos odę. Projekto koordinatorius, Rudaminos F. Ruščico gimnazijos direktorės pavaduotojas ugdymui R. Poliakovskis, pristatė projekto tikslus bei ateičiai numatomas veiklas. Vėliau gimnazijos svečiai ir šeimininkai vyko į pažintinę kelionę po Rudaminos apylinkes ir Vilnių, aplankė sostinės senamiestį, bažnyčias, kitas lankytinas vietas. Kitą dieną Varnių gimnazijos bendruomenė keliavo po Trakus bei jų apylinkes.

Birželio 6-7 d. Rudaminos F. Ruščico gimnazijos direktorė Ž. Jankovska, pavaduotojas ugdymui R. Poliakovskis, mokiniai ir mokytojai – projekto dalyviai vyko į Žemaitiją. Varniuose šiltai sutikti M. Valančiaus gimnazijos šeimininkų rudaminiečiai bendravo su direktore, mokytojais ir mokiniais, kurie supažindino su savo mokymo įstaiga, papasakojo apie tai, kaip vyksta įvairios veiklos, muziejuje pristatė ne tik gimnazijos, bet ir viso krašto istoriją ir turiningą gyvenimą. Vėliau gimnazijos aktų salėje vyko projektinės veiklos pristatymas – konferencija ,,Du Lietuvos kraštai: Žemaitija ir Vilnija. Kas mus vienija?“. Projekto dalyviai – mokiniai parengė ir pristatė pranešimus apie savo krašto istoriją, įžymius veikėjus, lankytinas vietas. Po konferencijos svečiai iš Rudaminos buvo paviesti pakeliauti po Telšius ir Varnių regioninį parką – Žemaitijos širdį, baltiškosios kultūros ištakas. Regioninio parko darbuotojas Andrius supažindino su įdomiausiais gamtos kampeliais, papasakojo apie šiame regione sutinkamus gyvūnus ir augalus, lydėjo kopiant į aukščiausias kalvas – Sprūdę ir Šatriją. Visus sužavėjo neapsakomo grožio kraštovaizdis, pasivaikščiojimas po regioninį parką paliko neišdildomų įspūdžių. Kitas aplankytas objektas – Biržuvėnų dvaras ir etnografinis muziejus. Guvi ekskursijos vadovė Aldona su būdingu tik žemaičiams humoru papasakojo to krašto istoriją, parodė įdomiausius eksponatus. Mokiniams labiausiai patiko žemaitiška vadovės šnekta ir tai, kad šiame muziejuje galima buvo liesti, palaikyti rankose ir net pasimatuoti eksponatus.

Vakare projekto dalyviai rinkosi prie Lūksto ežero, kur vyko įdomiausia mokiniams projekto dalis – protmūšis „Ką aš žinau apie Žemaitijos ir Vilniaus krašto kultūrą, istoriją, tradicijas?“. Gimnazistai pasitikrino, ką matė, išgirdo, sužinojo ir įsiminė keliaudami po skirtingus Lietuvos kampelius. Po protų mūšio, kuriame nugalėjo draugystė, žemaičiai pakvietė pasimokyti savo regiono šokių, o rudaminiečiai, vadovaujami muzikos mokytojos A. Balkuvienės, atliko keletą skambių dainų.

Kitą dieną Rudaminos F. Ruščico gimnazijos bendruomenės nariai apsilankė Šaltojo karo muziejuje, kur buvo supažindinti su įdomiais sovietmečio istorijos faktais. Mokiniai sužinojo, kad vienoje gražiausių Lietuvos vietų, prie Platelių ežero buvo įkurta branduolinių raketų bazė. Kelionė po Žemaitiją nesibaigė ir tolesnis maršrutas buvo Plungė bei Rietavas. Šie miestai garsėja kunigaikščių Oginskių veikla, buvo aplankyti M. Oginskio rūmai Plungėje, Oginskių kultūros istorijos muziejus bei šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia Rietave.

Per dvi išvykos dienas Rudaminos mokiniai apie Žemaitiją sužinojo daugiau nei per visus mokslo metus pamokose. Edukacinė bei projektinė veikla – puiki galimybė susipažinti su savo šalies istorija, kultūra bei tradicijomis gyvai, o bendradarbiavimas su kitomis švietimo įstaigomis - geriausias būdas mokytis bendravimo, tolerancijos ir dirbti bendradarbiaujant. Projektas išvykomis bei bendra tiriamąja veikla dar nesibaigė – abiejų gimnazijų mokiniai kurs filmą apie savo veiklą bei parengs vaizdo dienoraščius, kurie bus pristatyti bendruomenėms. Straipsniai apie projektą ,,Gyvename kartu šalyje, kurios vardas yra Lietuva“ bus publikuojami gimnazijų, rajonų internetinėse svetainėse bei publikuojami respublikinėje spaudoje. Tikimasi, kad užsimezgusi dviejų gimnazijų draugystė tęsis vykdant kitus projektus ar dalijantis patirtimi.

Lietuvių k. mokytoja metodininkė

Danutė Mikalauskienė