Valstybinė kalbos inspekcija įvairias šalies įstaigas vasario 16 d. – kovo 11 d. jau antrą kartą kvietė rengti Lietuvių kalbos dienas. Taip norima paskatinti visuomenę domėtis lietuvių kalba, stiprinti kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje. Šiuo laikotarpiu švietimo įstaigoms buvo pasiūlyta daug įvairių renginių, akcijų, projektų. Vienas iš jų – patriotiškumą skatinantis projektas „Pro laisvės langus“, inicijuotas Vilniaus mokytojų namų kartu su Valstybės pažinimo centru.

Šiame projekte kovo 3 d. dalyvavo Rudaminos F. Ruščico gimnazijos IG b ir IG c klasių mokiniai. Devintokai vyko į vienos dienos kūrybines dirbtuves Vilniuje. Pirmiausia mokiniai apsilankė Valstybės pažinimo centre, kur dalyvavo edukacinėje programoje „Tapatybė ir pilietiškumas“. Moderniai įrengtose centro erdvėse gimnazistai buvo supažindinti su valstybės kūrimosi istorija, politine ir ekonomine sistema, naudodamiesi išdalintais planšetiniais kompiuteriais patys galėjo gilinti žinias sudominusiais juos valstybės valdymo, pilietiškumo akcijų, istorijos klausimais. Aplankę daugybę edukacinių erdvių mokiniai įgijo naujų žinių bei pasikartojo pamokose išmoktus dalykus, su ekskursijos vadove Lina aptarė edukacinės programos naudą, kiekvienas pasidalijo apsilankymo Valstybės pažinimo centre įspūdžiais.

Iš Valstybės pažinimo centro gimnazistai vyko į Vilniaus mokytojų namus. Čia po arbatos pertraukėlės dalyvavo IMPRO teatro užsiėmime, kurį vedė teatro pedagogė Eugenija Sutkutė. Mokiniai improvizavo, kūrė įvairias scenas, dalyvavo teatralizuose žaidimuose, šios veiklos išlaisvino jų kūrybiškumą, vaizduotę. Improvizuodami net labiausiai susikaustę mokykloje mokiniai atskleidė savo talentus, nustebino savo kūrybinėmis galimybėmis. Susitikimas su teatro pedagoge dovanojo daug puikių emocijų, priminė visiems, koks svarbus yra bendradarbiavimas, pagalba šalia esančiam.

Vėliau Mokytojų namų svetainėje devintokai susitiko su architektu, rašytoju Tomu S. Butkumi. Pirmiausia mokiniai buvo supažindinti su architektūros pradmenimis, kad galėtų kūrybiškai kurti savo svajonių namus. Naudodami įvairias darbo priemones mokiniai individualiai ir poromis „statė“ namus, juos puošė, dekoravo. Darbas buvo nelengvas, reikalavo kruopštumo, susikaupimo, kantrybės, bet po dviejų valandų jau galima buvo pasidžiaugti rezultatais – sukurtais savo Laisvės namais. Kartų su kitų projekte dalyvavusių mokyklų mokinių „pastatytais“ namais jie bus sujungti į Laisvės miestą.

Kovo 10 d. Valstybės pažinimo centre vyks mokinių sukurto miesto atidarymo renginys, taip pat organizuojamas populiarių jaunimo tarpe atlikėjų koncertas. Baigiamajame projekto „Pro laisvės langus“ renginyje dalyvauti kviečiami visi projekto dalyviai.

Lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

Danutė Mikalauskienė