Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

Nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

Święto Niepodległości Polski

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka.

Atmosferę obchodów 11 Listopada w naszej szkole dało się wyczuć już kilka dni wcześniej, kiedy na szkolnych korytarzach zaczęły się pojawiać okolicznościowe wystawy i biało-czerwone symbole. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia w dniu 11 listopada w auli naszego gimnazjum odbyła się uroczysta akademia.

Uczniowie klas 4b i 4c pod kierownictwem niżej podpisanych w inscenizacji ,,Legenda o białym orle” przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy kraj. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, dialogami, recytacjami wierszy oraz zachwycającym patriotycznym tańcem z biało- czerwonymi szarfami.

Ogromnie dziękujemy dla administracji naszego gimnazjum, że swą obecnością zaszczycili ten niezwykły dzień, ważny dla tych , w których biją polskie serduszka.

Kierując słowa do wszystkich zebranych w auli , pani Mirosława podkreśliła, że dla każdego Polaka, to wielka radość móc świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, niezależnie na jakiej półkuli ziemskiej mieszka i dzisiaj opowiadać o dziedzictwie, które zostało wywalczone i przekazane następnym pokoleniom.

A uczniowie klas czwartych w tym dniu po południu jeszcze raz wzięli udział w koncercie upamiętniającym rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, która odbyła się w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie i po raz drugi ukazali drogę Polski do niepodległości i dowiedli, że każdy Polak powinien znać historię swojego narodu, szanować tradycje, język i kulturę narodową. Ten listopadowy dzień wypełniły przeróżne inicjatywy upamiętnione na zdjęciach, do obejrzenia których zapraszamy

Łucja Andrijewska, Maria Bogdziewicz