„Mus sieja ilgametė draugystė" 23-11-8/12

„Łączy nas wieloletnia przyjaźń"

W dniach 8/12 listopada Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca gościło przyjaciół z Polski: dyrektora Podstawowej Szkoły im. Jana Pawła II w Łochowie Mirosława Donarskiego, nauczycielki Justynę Wamka, Sabinę Waszczuk, Joannę Zienkowską, Izabelę Wiśniewską oraz chór „Sereno”. Wraz z nimi przybyła też delegacja z Gminy Białe Błota: zastępca wójta Paweł Zuehlke, sekretarz gminy Ewa Galicka, przewodniczący rady Jacek Grzywacz wiceprzewodnicząca rady Anna Banaszek, radna Katarzyna Tomicka, sołtys Łochowa Sebastian Tomicki.

Umowa między partnerskimi szkołami została podpisana w 2014 r. 11 listopada. Od tego czasu aktywnie realizujemy współpracę w zakresie wymiany doświadczeń edukacyjnych oraz kulturowych. Uczestniczymy we wspólnych przedsięwzięciach. Kontakty nie ograniczają się jedynie do wymiany uczniów, uczniowie oraz nauczyciele zawierają przyjaźnie. Podczas wspólnych spotkań organizujemy wycieczki, prezentujemy najciekawsze zakątki naszej okolicy, wymieniamy się doświadczeniami, prowadzimy lekcje, realizujemy projekty. Wzajemne kontakty inspirują do nowych działań. Został również podpisany przez dyrektorów szkół partnerskich Żanetę Jankowską i Mirosława Donarskiego aneks do Umowy o współpracy.

W tym roku nasze spotkanie poświęciliśmy jakże ważnemu wydarzeniu- odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To była okazja do zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości odgrywają takie wartości jak: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka. Razem więc z naszymi przyjaciółmi uczestniczyliśmy w różnych formach uczczenia Święta. Na lekcjach technologii uczniowie wraz z nauczycielką Ireną Leśniewską upiekli pierniczki i upiększyli w barwy biało-czerwone. W naszym gimnazjum odbywał się również Tydzień Języka Polskiego. Drugi rok z kolei z przedstawicielami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie wspólnie uczestniczyliśmy w Czytaniu Narodowym. Na swoim koncie mamy wspólne czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza oraz „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.

10 listopada odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez 4 klasy i ich wychowawczynie Marię Bogdziewicz i Helenę Waskań. Uczniowie w słowno-muzycznym przedstawieniu przybliżyli historię odzyskania niepodległości i wyrazili wdzięczność bohaterom tamtych lat. Uświetnił naszą akademię chór „Sereno”. Po jego występie zostaliśmy pod ogromnym wrażeniem siły i sprawności głosu młodych wykonawców, co z pewnością jest zasługą kierowniczki chóru Izabeli Wiśniewskiej. Na zakończenie uroczystości dwa chóry, wspomniany powyżej „Sereno” i „Jaskółeczka” z naszego gimnazjum, którym kieruje Alina Bałkuwiene, wykonały wspólnie „Mazurek Dąbrowskiego”. Dla uczniów z Polski odbyły się też lekcje języka litewskiego, które poprowadziły nasze lituanistki: Irena Proczuchanowa, Danutė Mikalauskienė oraz Anna Atkinska. Było to dla naszych gości nowe doświadczenie, mieli okazję poznać podstawowe zwroty, porównać alfabety.

11 listopada wzięliśmy udział w uroczystości złożenia wieńców, zaśpiewaniu hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu“oraz wspólnej modlitwie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na wileńskiej Rossie. Kolejnym przedsięwzięciem był udział w Festiwalu Teatralnym „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej “, który między innymi miał miejsce w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. Właśnie na zaproszenie Wiolety Cereszka na scenie WOK wystąpił chór „Sereno “, a następnie odbyło się przedstawienie Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa „Porachunki z Fredrą” oraz otwarcie wystawy „Podziemie łączy “. Z kolei 12 listopada, ostatniego dnia pobytu naszych gości, wspólnie uczestniczyliśmy we mszy świętej w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Rudominie, a po mszy chór zaśpiewał kilka piosenek patriotycznych. Następnie odbyła się niedługa, ale jakże treściwa lekcja historii, bo odwiedziliśmy miejsca pamięci naszej najbliższej okolicy, czyli cmentarz we wsi Piktokańce, gdzie są pochowani żołnierze Armii Krajowej, którzy walczyli w obronie Wilna Operacji Ostra Brama oraz tzw. Kamień Pamięci- Kamień Katyński we wsi Rakańce. W tym miejscu w lipcu 1944 r. przez NKWD były rozbrojone wileńskie oddziały AK. Naszym przewodnikiem po tych terenach był wójt Gminy Mariampol Andrzej Żabiełowicz, Należy zaznaczyć, że Gmina Mariampol od lat współpracuje z Gminą Białe Błota. Chór „Sereno „miał też występ w Domu Kultury w Mariampolu.

Cieszymy się, że mieliśmy okazję do wspólnego celebrowania tak ważnego wydarzenia - 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Życzymy też sobie nawzajem kolejnych owocnych spotkań.

Ilona Herman

Nauczyciel ekspert j. polskiego