Między dawnymi a nowymi czasy. Realizacja projektu Erasmus+

Szukanie ciekawych, innowacyjnych rozwiązań, dążenie do urozmaicenia nauczania, zaangażowanie uczniów w dodatkowe działania a jednocześnie przyczynienie się do tego, by mieli potrzebę samodzielnego zdobywania wiedzy i doskonalenia umiejętności- są to wyznaczniki współczesnego kształcenia. Ważne jest też szukanie alternatyw w prowadzeniu zajęć z uczniami. Jedna z nich jest praca projektowa.

W dniach 12-17 marca uczniowie Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie wraz z nauczycielkami Joanną Malūnavičiutė-Lachowicz i Ilona Herman w ramach projektu Erasmus + Back in time with an old photo gościli w czeskim Ołomuńcu. Uczniowie w trakcie pracy nad projektem musieli wykonać szereg zadań, jednym z nich było przygotowanie prezentacji o wybitnych osobowościach swego kraju. Wynik swojej pracy przedstawili w poniedziałek 13 marca. Uczniowie umiejętnie wykorzystali kompetencje z różnych dziedzin, uzupełnili też swoją wiedzę na temat znanych osobowości z poszczególnych krajów, gdyż realizacja projektu połączyła takie państwa jak: Litwa, Polska, Czechy, Turcja, Włochy oraz Bułgaria. Uczestniczyliśmy też w warsztatach: modelowanie 3D, zajęcia twórcze technika linorytu oraz przygotowaliśmy tzw. Buchty, czyli tradycyjne czeskie bułeczki drożdżowe ze śliwkowym nadzieniem. W kolejne dni zwiedzaliśmy skansen w miejscowości Cholina, pałac i Zespół Szkół w Namešt. We środę mieliśmy okazję podziwiać stolicę Czech Pragę. Zachwyciła nas pięknem architektury, swoistym klimatem, monumentalnością. We czwartek miało miejsce podsumowanie pracy projektowej. Złożyliśmy wizytę w Ratuszu Ołomuńca, gdzie mieliśmy spotkanie z wice merem miasta, następnie z przewodnikiem zwiedziliśmy stare miasto, słusznie zwane małą Pragą.

Dany wyjazd wzbogacił uczniów i nauczycieli o pozytywne emocje, gdyż mieliśmy możliwość zawrzeć nowe przyjaźnie, usprawnić umiejętność wysławiania się w języku angielskim. Przyczynił się do kształtowania w uczniach wielu pozytywnych cech, pozwolił wyjść poza utarte schematy. Za zorganizowanie wyjazdu i koordynowanie projektu serdecznie dziękujemy Joannie Malūnavičiutė- Lachowicz. Był to owocnie spędzony czas zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów.

Ilona Herman