Poezja jest ważnym czynnikiem rozwoju osobowości dziecka. To właśnie ona najbardziej poprzez treść oddziałuje na myśli, uczucia i postępowanie ucznia, rozwija jego wrażliwość na piękno języka, dostarcza dziecku nowych doświadczeń, rozszerza jego horyzonty, rozwija zainteresowania, daje możliwość zrozumienia innych ludzi i otaczający świat.

Jednym z tradycyjnych konkursów dla uczniów klas początkowych jest konkurs recytatorski.
Tym razem dnia 14 marca rejonowe „Święto Poezji” odbyło się w Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie i było skierowane nie tylko do uczniów klas 1-4, ale również do dzieci grup przygotowawczych. Zanim uczestnicy przystąpili do zmagań konkursowych, uczniowie klas początkowych oraz młodociani aktorzy kółka teatralnego ,,Przyjaciele sceny” pod kierownictwem p. Łucji Andrijewskiej zaprezentowali zebranym program artystyczny.

O miano mistrza recytacji rywalizowało się 40 uczestników.
Dla niektórych uczestników były to pierwsze próby na scenie, podczas gdy niektórzy z nich rozwijali wcześniej ujawnione talenty recytatorskie.

W swojej ocenie jury kierowało się kryteriami: dobór repertuaru, poprawne i płynne deklamowanie, interpretacja utworu, stopień pamięciowego opanowania tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy z uczestników wykazał się piękną deklamacją wybranego przez siebie wiersza.

Przybyli na to wydarzenie uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli podziwiać deklamację znanych i mniej znanych utworów poetyckich. Komisja oceniająca występy uczniów miała niełatwą pracę.

[Wyłoniono zwycięzców w kategoriach wiekowych z polskim językiem nauczania]

Bardzo się cieszymy, że swą obecnością święto zaszczyciła zastępca kierownika Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego pani Janina Klimaszewska, która podziękowała wszystkim uczestnikom za piękną recytację, nauczycielom zaś za wynalezienie tych perełek recytatorskich oraz za dobre przygotowanie uczniów do konkursu.

Laureaci konkursu z rąk gospodyni święta dyrektor Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie pani Ż. Jankowskiej oraz z rąk zastępcy kierownika Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego pani Janiny Klimaszewskiej otrzymali dyplomy gratulacyjne, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy konkursu – podziękowania za udział, nauczyciele-podziękowania.

Liczna widownia potwierdziła swoją obecnością, że poezja jest żywa i że obchodzi nas i chcemy jej słuchać.
Uczestnikom konkursu życzymy niegasnącej miłości do słowa poetyckiego i pogłębiania talentu recytatorskiego.

Łucja Andrijewska, starszy nauczyciel nauczania początkowego