Na Kaziuka, na Kaziuka, każdy tutaj szansy szuka…

Tradycja Kaziukowego Jarmarku sięga początku XVII wieku. Kiermasz Kaziukowy organizowany był zgodnie z tradycją ku czci Świętego Kazimierza królewicza z rodu Jagiellonów. W jego trakcie odbywały się pochody na czele ze świętym Kazimierzem i przebierańcami.

Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta Wilna połączony z występami artystycznymi. Wśród sprzedawanych rzeczy nie brakuje: obwarzanek, piernikowych serc, wyrobów z wikliny i drewna, palm wielkanocnych, ceramiki i wiele innych rzeczy.

Od wielu, wielu lat również nasze gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie pielęgnuje tradycję Kiermaszu Kaziukowego. Dnia 3 marca na korytarzach klas początkowych było gwarno. Sprzedawcami byli uczniowie klas początkowych oraz uczniowie klas 5-6. Handlarze z dumą rozkładali własnoręcznie wykonane wyroby. Nie zabrakło wśród nich palm, słodyczy, zabawek, wyrobów wykonanych na kółkach plastycznych, cukrowej waty, skarpet, ceramiki i nawet soku brzozowego. Nie mniej było również osób kupujących.

Kiermasz Kaziukowy jest dobrą okazją do poznania tradycji naszego regionu, który dostarcza wszystkim dużo przyjemnych chwil. Dziękujemy rodzicom w przygotowaniu wyrobów i do miłego spotkania w następnym roku.

Starszy nauczyciel nauczania początkowego Helena Waskań