Gimnazijos mokytojų STEAM įgūdžių tobulinimas 22-08-29

Vilniaus r. Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazija, tęsdama projekto „Kokybės krepšelis“ (projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų) veiklas, rugpjūčio 29 dieną organizavo mokytojų vienos dienos stovyklą „STEAM erdvė“. Stovykloje dalyvavo 15 įvairių dalykų mokytojų: chemijos, fizikos, biologijos, geografijos, technologijų, dailės ir pradinių klasių. STEAM stovyklos užsiėmimai mokytojams vyko pažangiausioje mokslinėje erdvėje - Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre, kuriame vykdomi inovatyviausi moksliniai tyrimai. GMC jau buvo suteikęs galimybę mūsų mokiniams naudotis pažangiausia įranga mokslinėse laboratorijose, o šį kartą laboratorijose dirbo gimnazijos mokytojai.

STEAM yra integruotas mokymas ir mokymasis, padedantis mokiniams pamokose įgyjamas žinias iš karto pritaikyti praktiškai. Mūsų mokytojai užsiėmimuose GMC taip pat bandė pritaikyti mokslines žinias praktiškai. Veiklas „Augalų rinkimas, herbarizavimas ir identifikavimas“ mokytojams vedė VU GMC Biomokslų instituto dėstytoja Audronė Meldžiukienė. Mokslininkė dirba VU herbariume, seniausiame Rytų Europos „augalų archyve“, kuriame teko apsilankyti ir mūsų mokytojams. Mokytojai visą dieną tobulino savo STEAM įgūdžius: išklausė paskaitą apie herbariumą, jo ruošimo priemones, augalų tvarkymo taisykles, herbariumo etikečių sudarymą, stebėjo augalų žiedus ir žiedynus pro mikroskopą, mokėsi atpažinti augalus pagal atpažinimo raktus ir inovacines programas INaturalist ir PictureThis-Plant Identifier. Mokytojai sužinojo daug įdomių faktų apie Vilniaus universiteto herbariumą. Jis yra vienas seniausių Rytų Europoje, vienas didžiausių Lietuvoje, patenkantis į seniausių pasaulio herbariumų 50-tuką. Senojo VU herbariumo kolekcija 2011 m. įtraukta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. VU herbariumo kolekciją sudaro apie 300 000 herbariumo pavyzdžių. Saugomi žiediniai augalai tvarkomi pagal De Dalla Torre et Harms genčių numeraciją.

Pedagogai buvo labai nustebinti sužinoję, kad VU GMC patalpose yra herbariumo saugykla, kurioje ypatingomis sąlygomis saugomas XX a. trečio dešimtmečio senasis Vilniaus universiteto herbariumas. Čia saugoma apie 15 000 herbariumo pavyzdžių ir dauguma jų surinkti buvusios LDK teritorijoje. Mokytojai apsilankė herbariumo saugykloje ir VU herbariumo muziejuje, dirbo augalų paruošimo laboratorijoje, pamatė augalų kolekcijas - visapusiškai tobulino profesinę patirtį, kurią panaudos dirbdami su mokiniais. VU Gyvybės mokslų centre, penktame aukšte (ant stogo) yra įkurtas daržas, kuriame pasodinta daugiau nei 30 augalų rūšių. Čia auga prieskoniniai bei ankštiniai augalai, grikiai, viksviniai ir žiediniai augalai. Mūsų mokytojai turėjo galimybę stebėti augalus, augančius ekstremaliomis ekologinėmis sąlygomis, jų žydėjimą, spalvas, kvapus, pamatyti bręstančius vaisius, jų paragauti. Tai savotiškas eksperimentas ir nauja patirtis.

Apsilankiusiems VU GMC mokytojams buvo pasiūlyta daug įvairiausios veiklos, jie tyrė, analizavo, diskutavo, stebėjo, lygino, darė išvadas, o dabar prasidedant mokslo metams teks įgyvendinti savo idėjas, įgūdžius ir gautą patirtį ugdant mokinius. STEAM ugdymas yra svarbus ne tik mokiniams, bet ir mokytojams, STEAM padeda rengtis ateityje mokinių laukiantiems iššūkiams ir būsimos darbo rinkos poreikiams, nes mokymosi būdai dažnai primena suaugusių ir jau dirbančių žmonių darbo aplinkybes.

Dėkojame gimnazijos direktorei Ž. Jankovskai ir direktorės pavaduotojai ugdymui H. Romanovskai už paskatinimą ir galimybę dalyvauti STEAM stovykloje, o taip pat už naujai įgytas pedagogų kompetencijas.

GM mokslų metodinės grupės pirmininkė K. Voitechovič