[Biels Podlaski artykuł]

Sausio 24–29 dienomis Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos 5, 6 ir IIIG kl. mokiniai kartu su mokiniais ir mokytojais iš Italijos, Čekijos, Graikijos bei Lenkijos dalyvavo Erasmus plius projekto „Importance of water in cultural, historic and social aspects in people’s lives“ („Vandens vaidmuo žmonių gyvenime kultūros, istorijos ir visuomenės požiūriu“) įgyvendinimo etape Palenkės Belske.

2022 m. sausio 25 d. 4-osios pagrindinės mokyklos direktorius Piotr Žukovski atidarė projektą. Mokiniai pristatė savo šalis, regionus, miestus ir miestelius, papasakojo apie atstovaujamas mokyklas. Tada lenkų grupė svečiams aprodė mokyklą, papasakojo apie Lenkijos švietimo sistemą. Dalyviai stebėjo trumpą koncertą, kurį parengė dainų ir šokių grupė „Ranok“, vadovaujama Elžbietos Tomčuk. Po pietų projekto dalyviai išvyko pasivaikščioti po Palenkės Belską, susipažinti su miesto istorija ir svarbiausiais lankytinais objektais. Grupė aplankė seniausią Lenkijoje medinę Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčią, kurioje saugoma stebuklinga Belsko Dievo Motinos ikona. Miesto bibliotekos direktorės Ivonos Wlodzimirov pakviesti mokiniai ir mokytojai dalyvavo dirbtuvėse, koliažo technika kūrė atvirukus, varžėsi viktorinoje.

Antroji Erasmus plius projekto diena taip pat buvo itin intensyvi. Mokiniai ir mokytojai apsilankė Rotušėje, kur meras Jaroslav Borovski trumpai pristatė miestelio istoriją ir papasakojo apie lankytinus objektus. Po pietų mokiniai ir mokytojai kūrė su vandeniu susijusių žodžių žodyną anglų, lenkų, čekų, lietuvių, italų ir graikų kalbomis. Labai sudomino gobelenų gaminimo dirbtuvės. Ponia Alina Dębovska papasakojo apie gobelenų paskirtį praeityje ir jų gamybos techniką. Mokiniai turėjo progą išmokti susikurti papuošalų iš siūlų. Turbūt įdomiausias šios dienos renginys buvo Anetos Viercinskos organizuotas integracinis susitikimas.

Trečią dieną mokiniai ir mokytojai aplankė su vandeniu susijusias vietas, t. y. Supraslę ir Vasilkuvą.

Ketvirtą projekto dieną šešiomis kalbomis mokiniai analizavo patarles ir posakius apie vandenį, ieškojo bendrų bruožų bei bandė rasti angliškų patarlių atitikmenų lenkų kalboje. Po skanių pietų mokiniai ir mokytojai vyko į Abiejų Tautų muziejų, kuriame apžiūrėjo labai įdomias parodas. Sužinojo apie regiono ritualinio rankšluosčio paslaptis, grožėjosi nuostabiais Palenkės kraštovaizdžiais, įamžintais Olego Kobzaro paveiksluose. Įdomi patirtis buvo medžiaginių maišelių dažymo ir dekoravimo liaudiškais raštais dirbtuvės. Mokiniai nuvyko į Belsko kultūros centrą, kuriame žiūrėjo režisieriaus Mareko Wlodzimirov filmą apie Belsko upę „Biała“. Filmo tema buvo glaudžiai susijusi su projektu apie vandens vaidmenį įvairiose žmonių gyvenimo srityse. Projektą vainikavo atsisveikinimo vakarienė viešbutyje „Chutor nad Narwią“.

Tarptautiniai projektai, tokie kaip Erasmus plius, yra nuostabi patirtis. Jie suteikia naujų įgūdžių ir draugysčių, palieka gražių prisiminimų. Esame dėkingi mūsų partneriams iš Lenkijos, Čekijos, Italijos ir Graikijos už kupiną teigiamų emocijų ir nepamirštamų įspūdžių bagažą. Laukiame kito mūsų susitikimo, kuris vyks Lietuvoje gegužės 2–7 dienomis.

Anglų kalbos mokytoja Joana Malūnavičiūtė-Liachovič