Strefowy konkurs recytatorski online „Święto Poezji”

Poeci opowiadają dzieciom świat śpiewnie, w jasny i czysty sposób. Czynią to z radością istnienia, wpisują swoje zachwyty do starego albumu wspomnień. Poeci opowiadają dzieciom przez strofy poetyckie o tym, że zatrzymane są na chwilę obrazy świata, otwarte okno, błyszcząca się gałąź brzozy na wietrze, rzeka, która pluszcze i znika, księżyc uśmiechnięty i wystraszony zając i dom pełen myszy. Te chwile w życiu mają jakiś twórczy i logiczny sens. Poezja bawi, uczy, rozwija.

Utwory poetyckie możemy z dużym powodzeniem wykorzystać w realizacji celów kształcenia i wychowania dziecka. Poznawanie, recytowanie i inscenizowanie wierszy uświadamia uczniom wielorakie możliwości wykorzystania języka w opisywaniu świata, w intencjonalnym przekazaniu bogatych doznań i przeżyć człowieka.

W Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, 10 marca 2021 roku, odbył się strefowy konkurs recytatorski uczniów nauczania początkowego oraz dzieci grup wczesnoszkolnych i przedszkolnych z polskim i rosyjskim językiem nauczania. Tym razem spotkalismy się w sieci – w trosce o wspólne bezpieczeństwo, całość wydarzenia odbyło się online. W tegorocznym konkursie udział brało 40 uczestników. Reprezentowali oni 7 szkół - przedszkół oraz gimnazji rejonu wileńskiego, należących do strefy rudomińskiej pod kierownictwem Marii Simanowicz: Gimnazjum w Pogirach, Gimnazjum im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, Gimnazjum w Wołczunach, Szkoła - przedszkole w Skojdziszkach, Szkoła - przedszkole ,,Malowany latawiec” w Wojdatach, Szkoła Podstawowa w Rakańcach Oddział Nauczania Początkowego w Mariampolu.

Uczestnicy rywalizowali w 6 grupach wiekowych: klasy 1, 2, 3, 4 oraz dzieci grup wczesnoszkolnych i przedszkolnych. Każdy uczestnik swój występ nagrał i przesłał wraz z kartą zgłoszeniową. Komisja, którą stworzyli: Maria Macinkiewicz – nauczyciel metodyk nauczania początkowego z Czarnego Boru, Danuta Ustiło – starszy nauczyciel nauczania początkowego z Pogir, Nina Burbo – pedagog nauczania wczesnoszkolnego z Wołczun, Maria Simanowicz - nauczyciel ekspert z Rudomina, miała niełatwe zadanie: przesłuchać 40 nagrań i ocenić według kryterii: dobór tekstu odpowiedniego do wieku, postawa, spokój, pewność, wymowa, rytm, mimika, intonacja. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

Laureatką w kategorii klasy 1 z polskim językiem nauczania została Kamila Sibik, przygotowała Agata Griszkiewicz z Rudomina; laureatą klasy 2 – Dominik Błażewicz, przygotowała Marija Bogdziewicz z Rudomina; laureatką klasy 3 - Dominika Misun, przygotowała Danuta Pawlukowicz z Czarnego Boru; klasy 4 – Elwira Daukszewicz, przygotowała Maria Simanowicz z Rudomina. Laureatą grupy wczesnoszkolnej został Fabian Dudzinski, przygotowała Irena Jenkielewicz z Czarnego Boru, a laureatką grupy przedszkolnej została Monika Waskań, przygotowała Oksana Zagurskaja z Rudomina.

Uczniowie z rosyjskim językiem nauczania laureatkami zostały w kategorii klasy 1 - Miłana Jankowskaja, przygotowala Kristina Wojsiat z Rudomina; klasy 2 - Margarita Bobrowa, przygotowała Olga Domanskaja z Wołczun; Katrina Gilgiewicz, przygotowala Danuta Taraszkiewicz z Rudomina; klasy 3 – Kornelija Tabaczkowa, przygotowala Galina Tyszko z Wołczun; klasy 4 – Greta Tarasiewicz, przygotowała Ludmiła Parastajewa z Wołczun; grupy wczesnoszkolnej – Amielija Bukielite, przygotowała Liana Tarasiewicz z Wołczun; grupy przedszkolnej – Kotryna Osipowicz Biezuszko, przygotowała Irina Gilun z Wołczun.

Zadania nauczyciela polegają z jednej strony na celowym i trafnym doborze utworów, które pozwalają uczniom najlepiej przeżyć „przygodę z poezją”, a z drugiej strony na umiejętnym i dyskretnym podtrzymywaniu u nich emocjonalnego i intelektualnego napięcia. Poezja jest ciekawym elementem kultury, który warto wprowadzić w życie dzieci. Pozwoli to im rozwinąć swoje słownictwo i kreatywność. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za wspópracę oraz trud włożony w przygotowanie swoich uczniów do konkursu, a dzieciom za ciekawe interpretacje wierszy. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Rejonowym Konkursie Recytatorskim online „Święto Poezji”.

Nauczyciel ekspert Maria Simanowicz