Zajęcie edukacyjno - rozrywkowe „Naukowiec”.

Już od chwili narodzin dziecko nieustannie odkrywa i eksperymentuje, bada świat wszystkimi zmysłami, a dzięki temu zdobywa wiedzę i nowe doświadczenia. To ciągłe odkrywanie nieznanego jest wrodzoną potrzebą każdego dziecka i tylko od nas zależy, czy będziemy ją w dziecku pielęgnować. Najwięcej zaangażowania w zdobywanie i kształtowanie własnej wiedzy o świecie dostarczają aktywizujące metody i techniki nauczania, a wśród nich – eksperyment, doświadczenie.

Już trzeci rok z kolei w naszym gimnazjum są realizowane nietradycyjne zajęcia z cyklu „Paszport kulturalny”.

W dniach 7, 8 października uczniowie klas początkowych z polskim i rosyjskim pionem nauczania skorzystali z nieodpłatnej usługi edukacyjnej i wzięli udział w zajęciu edukacyjno - rozrywkowym z zakresu przyrody „Naukowiec”.

Uczniowie mieli możliwość eksperymentować, a mianowicie uczyli się gasić ogień bez wiatru, robić magiczną kolorową lawę, wykonali eksperyment ,,Płonące ręce”, zobaczyli jak specjalne kule wchłaniają 20 razy więcej wody niż ważą same, wyjaśnili właściwości ciał stałych, wody i powietrza, wykonali niesamowity eksperyment z suchym lodem i barwnikami, jak również dowiedzieli się wiele innnych ciekawostek naukowych poprzez zabawę.

Uczniowie byli zaangażowani emocjonalnie w to, co ma nastąpić, w to co zamierzali zbadać, co chcieli sprawdzić, albo co dla nich zostało podrzucone do sprawdzenia. Bardzo się cieszymy, że nasi wychowankowie podczas zajęć opartych na doświadczeniach nabyli nie tylko umiejętności przeprowadzania samych eksperymentów i wyciągania z nich wniosków, ale również kształtowali w sobie: obowiązkowość, aktywność, staranność, współpracę w grupie, samodzielność, zachowywanie zasad bezpieczeństwa, zaangażowanie, kreatywność i umiejętne korzystanie z narzędzi.

A za te atrakcyjne pojmowanie świata wynalazków naukowych, za możliwość eksperymentowania w murach naszego gimnazjum, serdecznie dziękujemy koordynatorce tego projektu. wicedyrektor Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie, szanownej pani M. Klim.

Starszy nauczyciel nauczania początkowego

Łucja Andrijewska