Tarptautinis projektas „Sumani savivaldybė – „Change the Game“ 2020-12-21

Uczniowie z gimnazjum w Rudominie laureatami polsko-litewskiego projektu „Inteligentny Samorząd – Change the Game”

mergaite28 lutego 2020 r. Samorząd Rejonu Wileńskiego wraz z partnerami z Polski, Fundacją Architects PL oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej, rozpoczął kolejny międzynarodowy projekt „Inteligentny Samorząd – Change the Game”, łączący nowoczesne technologie z myśleniem, jak przewidywać i co należy zrobić, aby polepszyć stan otaczającego środowiska. W organizowanym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 40 szkół z Polski i Litwy.

W ramach uczestnictwa w projekcie Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie otrzymało przenośny sensor do monitorowania i analizowania jakości powietrza. Uczniowie kl. 5b, 7c, 8a, IGa, IGb, IGc, IIGb, IIGc, IIIGb, IIIgc, IVGa pod opiekuńczym okiem koordynatora, wicedyrektor Honoraty Romanowskiej oraz nauczycielek biologii, Krystyny Wojtechowicz i Teresy Dulko, dokonywali pomiarów pyłomierzem Dust Air, który dzięki połączeniu z aplikacją na telefonie lub tablecie, określał jakość powietrza w Rudominie. Badania były prowadzone na terenie przyszkolnym, w pobliżu zakładu przetwórstwa drobiowego „Vilniaus paukštynas“ i w dzielnicy mieszkalnej. Nad uporządkowaniem zebranych danych czuwała nauczycielka informatyki, Jelena Masalska. Na podstawie wykresów i zgromadzonych informacji przygotowano prezentację, którą uczniowie omawiali podczas zajęć. Dowiedzieli się, co może zawierać dym z kominów domów, fabryk, czym są niebezpieczne spaliny samochodów, wyjaśniali, jak zanieczyszczenia wpływają na organizm człowieka. Kolejnym etapem było nagranie filmu konkursowego, zawierającego informację o miejscu prowadzonych badań oraz metodzie wizualizacji dokonanych pomiarów. Na szczególne wyróżnienie i podziękowanie za duży wkład przy realizacji projektu zasługują uczniowie klasy IIGb Agata Romanowska i Eryk Kuprijaszkin.

21 grudnia, podczas finałowej gali online, zaprezentowano i nagrodzono najlepsze wizualizacje. Niezmiernie się cieszymy, że zostaliśmy laureatami projektu po stronie litewskiej, że zaangażowanie i pomysłowość naszych uczniów i nauczycieli zostały tak wysoko ocenione, a gimnazjum, jako nagrodę główną, otrzyma 15 mikrokontrolerów w ramach wyposażenia szkolnego laboratorium.

Dziękujemy serdecznie Samorządowi Rejonu Wileńskiego oraz Fundacji ArchitectsPL i Urzędowi Komunikacji Elektronicznej za możliwość uczestniczenia w unikalnym w swojej formie i zadaniach projekcie, za umożliwienie uczniom nabywania kompetencji cyfrowych i pomoc w budowaniu wspólnej odpowiedzialności za czyste środowisko. Cieszymy się, że nasze gimnazjum przystępuje do wartościowych inicjatyw, nie ustaje w poszukiwaniu sposobów na kreatywną aktywizację młodzieży szkolnej.

Teresa Dulko